خلاصه استاندارد نکتار هلو، آلو، گلابی، سیب و زردآلو– ویژگی‌ها

1-   معرفی محصول

نکتار فرآورده­ای است تخمیر نشده ولی قابل تخمیر که از اختلاط آب­میوه سالم، یا از رقیق شدن آب­میوه تغلیظ شده (کنسانتره) و یا پوره میوه با آب آشامیدنی تا رسیدن به غلظت مطلوب با/ یا بدون قسمت­های خوراکی میوه مانند گوشت میوه، پرک میوه، تکه­های میوه، پوره میوه، با/ یا بدون شیرین­کننده طبیعی مجاز و افزودنی­های خوراکی مجاز به دست می­آید و به روش فیزیکی نگه­داری و بسته­بندی می­شود. استفاده از شیرین­کننده­های مصنوعی غیرمجاز است و فقط استفاده از انواع خوارکی طبیعی (شکر، گلوکز، فروکتوز، شربت اینورت و شربت ذرت با فروکتوز بالا) مجاز است. همچنین افزودن هر گونه رنگ به نکتار این محصولات غیر­مجاز است.

2-   موارد مصرف

آب میوه­جات از قدیم­الایام مورد مصرف انسان بوده است. از نظر تغذیه­ای این دسته از مواد غذایی منبع ویتامین­های مختلف و آنتی‌اکسیدان­ها هستند و مصرف آن­ها میزان آسیب‌پذیری سلول‌‌ها را در برابر انواع بیماری‌ها کاهش داده و بدن را در برابر بیماری‌های حاد و مزمن مقاوم می‌کنند.

3-   استاندارد مربوطه

استاندارد مرتبط با نکتار، استاندارد ملی ایران به شماره 2613 با عنوان « نکتار هلو، آلو، گلابی، سیب و زردآلو - ویژگی­ها» است. هدف از تدوین این استاندارد تعیین ویژگی­ها، نمونه­برداری، روش آزمون، بسته­بندی و نشانه­گذاری نکتارهای مورد اشاره در عنوان استاندارد بوده است. استاندارد مذکور منحصراً برای انواع نکتار هلو، آلو، گلابی، سیب و زردآلو کاربرد دارد.

ویژگی‏های کیفی نکتار این محصولات و حدود قابل پذیرش هر کدام از آن­ها به صورت جدول زیر است.

جدول 1- ویژگی‎های کیفی نکتار هلو، آلو، گلابی، سیب و زردآلو

ویژگی

حدود قابل پذیرش

اهمیت

عطر و طعم

دارای طعم طبیعی و مطبوع بوده و عاری از طعم ترشیدگی، کپک­زدگی و سوختگی باشد

طعم و بوی غیرطبیعی ممکن است در اثر تخمیر و فاسد شدن محصول اتفاق بیفتد

مواد خارجی

باید فاقد هر گونه مواد خارجی باشد

بقایای گیاهی مانند هسته، قطعات دم یا برگ، شن و بقایای دامی ممکن است در اثر فرآیند ناقص وارد محصول نهایی شوند.

آب­میوه محتوی (برحسب درصد)

سیب کمینه 50، گلابی کمینه 40، آلو کمینه 50، هلو کمینه 40، زردآلو کمینه 40

مقدار کمتر از حد استاندارد کم­فروشی محسوب شده و کیفیت محصول را پایین می­آورد

ساکاروز (گرم در صد میلی­لیتر)

بیشینه 9

تا حد خاصی برای تولید نکتار این محصولات از شکر می­توان استفاده کرد

الکل اتیلیک (گرم در صد میلی­لیتر)

بیشینه 15/0

محصول تولید شده باید به صورت تخمیر نشده باشد

عدد فرمالین (میلی­گرم بر کیلوگرم)

بیشینه 10

متاسفانه اعمال فرآیندهای حرارتی در حین تولید، نکتار میوه را در معرض ایجاد ترکیب سمی هیدروکسی متیل فورفورال  (HMF)  قرار می­دهد

 

4-   اهمیت استفاده از محصول نکتار هلو، آلو، گلابی، سیب و زردآلو دارای پروانه استاندارد

نکتارها جزو محصولات غذایی هستند که در سبد غذایی خانواده­ها جای دارند و به صورت روزانه در جوامع مختلف مصرف می­شوند. لذا ضروری است که در هنگام خرید به علامت استاندارد بر روی بسته­بندی محصول و کد ده رقمی زیر آن توجه شود. جهت پیگیری اعتبار پروانه کاربرد علامت استاندارد، کد ده رقمی درج شده در زیر علامت را می­توان به سامانه پیامکی 10001517 ارسال نمود.

سامانه تلفن گویا 1517 رابط بین مردم و اداره کل استاندارد است و مصرف­کنندگان می­توانند شکایات مرتبط با کیفیت فرآورده مشمول استاندارد را از طریق این سامانه تلفنی، ثبت و پیگیری نمایند.

تهیه و تنظیم: حمید محمدی کارشناس مسوول امور آزمایشگاه استاندارد کردستان