ایزو پشتیبان روز جهانی ایمنی و بهداشت در کار

How ISO standards support World Day for Safety and Health at Work

8 اردیبهشت برابر با 28 آوریل روز جهانی ایمنی و سلامت در کار است. سازمان بین المللی کار (ILO) این روز را جشن می گیرد، براساس آمارهای این سازمان، سالانه 78/2 میلیون نفر در سراسر جهان به علت بیماری و تصادفات مربوط به محیط های کاری جان خود را از دست می دهند. هدف این سازمان پیشگیری از سوانح و بیماری های جهانی است.

پیام امسال "نسل امن و سلامت" با تمرکز بر پایان دادن به کار کودکان و ارتقا ایمنی و سلامت کارگران جوان است. براساس اعلام ILO، در جهان 541 میلیون کارگر جوان (بین 15 تا 24 سال) مشغول به کارند که بالغ بر 15 درصد نیروی کار را تشکیل می دهند. بیش از 40 درصد از حوادث غیرمرگبار کاری به این گروه از کارگران تعلق می گیرد و دلایل زیادی همچون ارزیابی صحیح خطرات نسبت به کارگران با تجربه و اعتماد به نفس کمتر حین مواجه با خطر را می توان برای آن برشمرد.

در اویل امسال، ایزو استاندارد ایزو 45001 با عنوان سیستم های مدیریت ایمنی و سلامت شغلی- الزامات و دستورالعمل استفاده را منتشر کرد. این استاندارد برای کمک به سازمان ها در اجرای سیستم مدیریت به منظور ارتقا ایمنی و بهداشت همه کارگران، فارغ از سن و جنسیت، تدوین شده است.

این استاندارد چارچوبی را به سازمان ها ارائه می دهد که می توانند براساس آن برای آنچه که باید برای کاهش خطرات ناشی از صدمات در طولانی مدت و کوتاه مدت و خطرات حین کار انجام دهند، برنامه ریزی کنند.

به مناسبت روز جهانی ایمنی و بهداشت در کار، دبیرکل ایزو، Sergio Mujica از همه سازمان ها و نهادهای فعال در این حوزه دعوت می کند تا بیشتر و جدی تر از قبل به موضوع بهداشت و ایمنی در محیط کار بیاندیشند.

 

منبع: سایت ایزو

مترجم: پریسا فقیهی