تاریخچه اداره کل

اداره كل استاندارد استان كردستان در آبان ماه سال 1372 تاسیس و از آن زمان خدمات خود را در زمینه كنترل و نظارت بر كیفیت واحدهای تولیدی و خدماتی مشمول مقررات استاندارد و ارائه خدمات مرتبط در سطح استان را به انجام رسانده است.

این اداره كل با 67 نفر پرسنل، در ساختمانی با زیربنای 2400 متر مربع مشتمل بر 14 آزمایشگاه فعال شامل آزمایشگاه شیمی غذایی، میكروبیولوژی، شیمی، ساختمان، نساجی، بسته بندی، تجزیه دستگاهی، مكانیك، ایمنی لوازم خانگی، رنگهای ساختمانی، مهندسی پزشكی، انگ فلزات گرانبها، اوزان و مقیاس‌ها و كالیبراسیون در حال فعالیت و ارائه خدمات به واحدهای تولیدی و خدماتی داخل و خارج استان می‌باشد. همچنین آزمایشگاه تعیین ماهیت محموله های گمركی مستقر در مرز باشماق مریوان به طور فعال در حال ارائه خدمات می باشد. در سال 1391 با توسعه چارت سازمانی از 29 نفر به 85 نفر با تصویب معاونت برنامه ریزی و راهبردی رئیس جمهور آزمون استخدامی برای 20 نفر در مركز استان و شهرستانها برگزار گردید.


ساختمان اداره استاندارد استان کردستان


از ابتدای سال 88 نمایندگی
های استاندارد در شهرستانهای مریوان، سقز و بیجار و از اواخر سال 89 در شهرستان قروه آغاز به كار كردهاند، این نمایندگیها همچنین با محوریت شهرستانهای فوق به ترتیب شهرستانهای سروآباد، بانه، دیواندره و دهگلان را تحت پوشش خود داشته و خدمات مربوطه را به آنها ارائه می نمایند. پیش بینی اتمام عملیات احداث ساختمانهای اداری- آزمایشگاهی در شهرستان های مریوان و سقز تا پایان سال 91 محقق نگردید. در خصوص سایر نمایندگی ها اقدامات لازم در دست پی­گیری می­باشد.

در حال حاضر اداره­كل با زیرساختهای اداره نظارت بر اجرای استاندارد، اداره امور آزمایشگاه­ها، اداره صادرات و واردات و اوزان، آموزش، اداره امور پشتیبانی، امور تدوین، امور حقوقی، تضمین كیفیت و روابط عمومی در جهت ارائه بهینه خدمات در حال فعالیت می­باشد. در همین راستا در طول هرسال كمیته های تخصصی و عمومی شامل كمیته فنی، كمیته علائم، كمیته تاییدصلاحیت مدیران كنترل كیفیت، كمیته تحول اداری، كمیته آموزش، كمیته رسیدگی به شكایات، كمیته خرید، كمیته نظام پیشنهادات، كمیته رفاه و ... به صورت ماهیانه برگزار می­گردد. این اداره­كل همچنین دبیری كمیته های مصالح ساختمانی زیر بخش شورای فنی استان، كمیته نظارت بر بازسازی سیلندر گاز مایع و كمیته نظارت بر مصنوعات طلا را در استان به عهده دارد.


خط مشی كیفیت اداره كل استاندارد استان كردستان

اداره كل استاندارد استان كردستان بر اساس خط مشی كلی سازمان ملی استاندارد ایران رسالت انجام خدمات تخصصی، فنی، تحقیقاتی و علمی در حوزه‌ های صنعت، تجارت و خدمات را به عهده دارد. این اداره كل در انجام وظایف محوله، خود را متعهد به اجرای صحیح الزامات و قوانین و مقررات كشور و قانون اصلاح قوانین و مقررات موسسه استاندارد ایران مصوب سال 1371 مجلس شورای اسلامی و برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می‌داند.

در این راستا با تلاش در حفظ و كنترل كیفیت محصولات تولیدی و خدماتی استان، نظارت بر ورود و خروج كالاهای صادراتی و وارداتی، نظارت و كنترل محصولات عرضه شده در بازار و توجه به جایگاه و قدمت استاندارد به منظور فرهنگ سازی با تاكید بر گسترش ارتباطات و توسعه و ترویج استاندارد، سعی بر جلب رضایت مشتریان و شناسایی نیازها و بر‌آوردن انتظارات آنان دارد و با انجام تحقیقات كاربردی و مشاركت در تدوین استانداردهای ملی و بهره گیری از توانمندی های موجود در بخش خصوصی و نیروهای متخصص و نظارت بر عملكرد صحیح آنها در ارتقاء سطح كیفی محصولات و خدمات نقش مؤثری دارد و به منظور ارتقاء كیفیت محصولاتی كه مشمول استاندارد اجباری نیستند فرهنگ ثبت خوداظهاری و استانداردهای كارخانه‌ای را در واحدهای تولیدی استان ترویج و پیگیری می‌نماید و به امر افزایش كارایی كاركنان و مدیران كنترل كیفیت واحدهای تولیدی استان و بهسازی و روز آمد كردن نیروی انسانی نیز توجه ویژه دارد و در جهت افزایش رضایت كاركنان خود نیز تلاش می نماید.

مدیریت این اداره كل با بهره‌ گیری از ایجاد و استقرارسیستم مدیریت كیفیت براساس استاندارد ایزو 9001 سال 2008 كلیه فعالیت های خود را با الزامات این استاندارد منطبق و بهبود مداوم سیستم را از طریق اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه و برگزاری جلسات بازنگری مدیریت و رعایت منشور اخلاقی از عمده فعالیت های خود می‌داند.