فقط 3 واحد مجاز نصب آسانسور در سقز وجود دارد/پروانه تعدادی از نصابان آسانسور مورد تأیید نیست گولان سقز | فقط 3 واحد مجاز نصب آسانسور در سقز وجود دارد/پروانه تعدادی از نصابان آسانسور مورد تأیید نیست

هیوا سلطانی اردلان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار گولان سقز اظهار داشت: قانون اخذ تاییدیه استاندارد آسانسور از سال 89 در سقز به مرحله اجرا درآمده و استاندارد آسانسور نیز در سال 94 ویرایش و مورد بازنگری قرار گرفت که بازرسی آسانسور ساختمانهای جدید مطابق این استاندارد در حال انجام است. شرکتهایی که دارای پروانه نصب مجاز آسانسور می باشند باید طبق استاندارد ویرایش شده به فعالیت خود ادامه دهند تا موفق به اخذ تاییدیه استاندارد آسانسور گردند. 

 

سلطانی اردلان افزود: متاسفانه در سقز تعداد زیادی نصاب آسانسور وجود دارند که هیچگونه مجوزی از اداره صنعت، معدن و تجارت دریافت نکرده یا تاریخ مجوز فعالیت آنها به پایان رسیده است اما در حال حاضر بصورت غیر قانونی مشغول به فعالیت  و نصب آسانسور هستند، در سقز تنها 3 شرکت دارای پروانه خدمات طراحی و مونتاژ نصب آسانسور معتبر هستند که 2 شرکت از آنها مورد تایید اداره استاندارد بوده و مشخصه های اداره استاندارد را دارا می باشند. 

 

وی خاطرنشان کرد: مطابق دستورالعمل سال 94 وزارت صنعت، معدن و تجارت شرکت های نصب آسانسور باید حداقل 2نفر تکنسین فنی مجرب با مدرک دیپلم و بالاتر و مسئول فنی با مدرک لیسانس (برق، مکانیک و عمران و صنایع) و 3 سابقه کار در شرکت های معتبر نصب آسانسور باشد. 

این مسئول اذعان داشت: آسانسورهای موجود در ساختمانهای تازه ساخت با همکاری شهرداری قریب به اتفاق دارای تاییدیه استاندارد می باشند و مشکلی که امروزه ً با آن روبرو هستیم بازدید و سرکشی از تجهیزات و امکانات آسانسورها در ساختمان های قدیمی که مالکیت خصوصی دارند می باشد که باید مالک یا مالکین این اجازه را به اداره استاندارد بدهند تا وارد عمل شده و تمهیدات لازم را برای استانداردسازی آسانسور های نصب شده انجام دهند. 
 اداره استاندارد سقز طبق برنامه ریزی مدونی که انجام داده مقرر گردیده از امکان دولتی و عمومی که قبلاً آسانسور نصب کرده اند بازرسی ادواری انجام داده تا نواقص آن را رفع و موفق به اخذ گواهینامه استاندارد شوند. در حقیقت اگر برنامه ها،طرح ها و... مشخصه ها و نرم های استاندارد را داشته و مورد تایید اداره استاندارد قرار بگیرند جامعه در مسیر پیشرفت های اقتصادی،صنعتی... قرار خواهد گرفت. 

وی افزود: خوشبختانه حادثه ناگواری که باعث صدمه رساندن به افراد در آسانسورها شده باشد تا به امروز در سقز اتفاق نیفتاده است و امیدواریم سقز شهر بدون حادثه ای در زمینه آسانسور باشد. از فروردین سال 95 تا پایان آذر ماه سال 95 تعداد 21 ساختمان گواهی استاندارد آسانسور را از سوی اداره استاندارد دریافت نموده و بیش از 30 آسانسور در حال بازرسی و اخذ تاییدیه می باشند.