مدیرکل استاندارد استان کردستان خبر داد

بیش از یک هزار مورد اوزان سبک در سطح استان کردستان توسط آزمایشگاههای همکار تایید صلاحیت شده سازمان ملی استاندارد ایران در ماه مبارک رمضان مورد بازبینی سالانه و آزمون قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان کردستان؛ منصور لهونیان در گفتگویی عنوان کرد: پیرو دستور اکید سازمان ملی استاندارد ایران و با توجه به اهمیت حقوق روزه داران، کنترل بازار و واحدهای تولیدی استان در ماه مبارک رمضان با دقت و شدت بیشتری انجام شد.

وی در خصوص  گشتهای مشترک انجام گرفته عنوان کرد:  در ماه مبارک رمضان تعداد 500 واحد صنفی در طرح کنترل بازار ویژه ماه رمضان مورد بازرسی قرار گرفت و به 35 فروشگاه عرضه مواد غذایی به علت داشتن کالاهای فاقد استاندارد تذکر و اخطار داده شد.

مدیرکل استاندارد کردستان به توقیف محصولات غیر استاندارد و تاریخ مصرف گذشته نیز اشاره کرد و اظهار داشت: طبق قوانین و مقررات سازمان ملی استاندارد ایران، کارشناسان موظفند محصولات غیر استاندارد و تاریخ مصرف گذشته را جمع آوری، توقیف و معدوم کنند که در ماه رمضان21 نوع کالای مشمول استاندارد اجباری به حجم حدود 300 کیلوگرم به علت نداشتن کیفیت و تاریخ مصرف توقیف و معدوم شد.

لهونیان در ادامه تصریح کرد: با تلاش کارشناسان حقوقی و اجرای استاندارد اداره کل که در بازرسی از شهربازی های استان انجام گرفت کلیه تجهیزات پارک نشاط بعد از بازرسی فنی تا دریافت گواهی ایمنی از طرف اداره کل استاندارد با دستور قضایی پلمب شد.

این مقام مسئول در ادامه ی گفتگوی خود از پلمب چهار مورد باسکول خبر داد و افزود: با تلاش کارشناسان استاندارد باسکول عمومی شهروند، باسکول شن و ماسه شهرداری، باسکول شرکت سارو بتن و باسکول مرغداری هلو 2 پلمب شد.

وی همچنین در خصوص بازبینی سالانه اوزان سبک تأکید کرد: در ماه مبارک رمضان بیش از 1000 مورد اوزان سبک در سطح استان کردستان توسط آزمایشگاههای همکار تایید صلاحیت شده سازمان ملی استاندارد ایران مورد بازبینی سالانه و آزمون قرار گرفت که این بازبینی ها مربوط به بخشی از شهرستان های سنندج،بانه،مریوان و کل شهرستان دیواندره می باشد.

مدیرکل استاندارد کردستان خاطر نشان کرد: اداره کل استاندارد کردستان در راستاي حمايت و صيانت از حقوق مصرف كنندگان به نمونه برداري و آزمون اقلام پر مصرف شهروندان که شامل كشك مايع، شير پاستوريزه، شير فرادما، پنير تازه، زولبيا و باميه، پياز سرخ شده، سير سرخ شده و همچنين آرد بودند، در ماه مبارك رمضان پرداخت.

لهونیان به افتتاح دفتر ارتباط با استاندارد در راستای تحقق سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی پرداخت و عنوان کرد: در ماه مبارک رمضان دو دفتر ارتباط با استاندارد در اداره کل آموزش و پرورش کردستان و همچنین شرکت گاز استان به منظور تعامل دو سویه بین دستگاه های اجرایی مذکور با اداره کل استاندارد افتتاح شد، وی همچنین با اشاره به اهمیت آموزش و ترویج فرهنگ استاندارد تصریح کرد: در این ماه 1152 نفر ساعت آموزش برای کارآموزان و 86 نفر ساعت آموزش کارکنان اداره‌کل داشتیم.

مدیرکل استاندارد استان کردستان در پایان در ارتباط با پروانه مدیران کنترل کیفت بیان داشت: 7 مورد پروانه صادر، 4 پروانه ابطال و 4 مورد تمدید شد.