پلمب 30 مورد آسانسور ادارات و اماکن عمومی در کردستان

منصور لهونیان مدیرکل استاندارد استان کردستان در جلسه‏‌ی کارگروه تخصصی استانداردسازی  و ارتقای کیفیت کالا و خدمات از پلمب 30 مورد آسانسور ادارات و اماکن عمومی در استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌‏کل استاندارد استان کردستان، لهونیان ضمن اشاره به ماده 16 قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد گفت: بر اساس این قانون کلیه‏‌ی دستگاه‏‌های اجرایی که به نوعی در صدور مجوز تولید کالا یا ارائه خدمات موضوع این قانون، مسئولیت دارند مکلفند هنگام صدور مجوز، متقاضیان را ملزم به رعایت استانداردها و مقررات فنی مربوطه نمایند.

وی عنوان کرد: ازاوایل سال تاکنون 135 مورد بازرسی آسانسور ادارات، بیمارستان‌ها، مجتمع پزشکان و اماکن عمومی صورت گرفته واز این تعداد 30 مورد به دلیل نامنطبق بودن با استاندارد های لازم پلمب شده که تعدادی از آنها بعد از استانداردسازی فک پلمب شده و برای تعدادی دیگر به دلیل عدم اجازه‏ی بازرسی پرونده تشکیل شده است.

مدیرکل استاندارد استان کردستان با اشاره به مشکلات موجود در استانداردسازی آسانسور اظهار داشت: متاسفانه برخی از ادارات و اماکن عمومی و مسکن مهر همکاری لازم را در استانداردسازی آسانسور منصوبه با اداره‏‌کل ندارند و شهرداری‏های مریوان، دهگلان، کامیاران و دیواندره نیز بدون دریافت تائیدیه ایمنی آسانسوراقدام به صدور پایان کار ساختمانی می‌کنند.

لهونیان در خصوص شرکت‌های بازرسی تائید صلاحیت شده‌ی استاندارد در حوزه آسانسور در کردستان افزود: در استان پنج مورد شرکت بازرسی تائید صلاحیت شده‌ی سازمان ملی استاندارد ایران فعالیت دارند که ضمن اقدام به بازرسی و کنترل آسانسورهای منصوبه در ساختمان‏ها مجوز صدور جواز پایان کار عملیات ساختمانی را در صورت انطباق با استاندارد به شهرداری‌های استان اعلام می‏کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد:  در سال 96 در استان 51 مورد آسانسورنصب شده در ادارات دولتی و اماکن عمومی دارای تاییدیه ی ایمنی آسانسور هستند و 84 آسانسور در مراکز فوق در حال استانداردسازی هستند همچنین 687 مورد درخواست بازرسی آسانسور ثبت شده و 235 گواهینامه ایمنی آسانسور برای آسانسورهای نصب شده در منازل و مجتمع‌های مسکونی صادر شده است.