870 کیلوگرم کالای بی کیفیت از بازار کردستان جمع آوری شد

منصور لهونیان مدیرکل استاندارد کردستان از جمع آوری و معدوم کردن 870 کیلوگرم کالای بی کیفیت در بازرسی ها‌ی فروردین ماه امسال خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل استاندارد استان کردستان؛ منصور لهونیان اظهارکرد: بر اساس قوانین و مقررات سازمان ملی استاندارد ایران، در فروردین ماه امسال بازرسی‌های ادواری توسط کارشناسان این اداره‌کل انجام شده که در این مدت 115 نمونه کالای بی کیفیت و بدون تاریخ انقضای معتبر از مراکز عرضه کشف و جمع آوری شد.
وی افزود: همچنین سه مورد جعل علامت استاندارد و 43 مورد عدم نشان (کد 10 رقمی) استاندارد در میان کالاهای توزیع شده در بازارهای استان مشاهده شد که برای پیگیری به استان های محل تولید گزارش شد.
لهونیان از بازرسی از 49 واحد پخت نان در کردستان در این مدت خبر داد و تاکید کرد: در این بازرسی ها سه هزار و 300 کیلوگرم آرد نامناسب با نوع پخت (در پخت نان سنگک از آرد لواش استفاده می شد) ضبط و برای عودت و جایگرینی به نماینده صنعت، معدن تجارت تحویل شد ضمن آنکه 60 کیلوگرم نمک غیر خوراکی نیز در نانوایی ها کشف و ضبط شد.

وی یادآور شد: در مدت یاد شده در بازرسی از 40 قنادی مقدار زیادی خامه قنادی بدون علامت استاندارد مشاهده و جمع اوری و برای تعیین تکلیف به استان محل تولید گزارش شد.
به گفته وی، در فروردین امسال از 32 رستوران و غذاخوری بین راهی در جاده های استان هم بازرسی صورت گرفت و در مجموع 300 کیلوگرم مرغ و مواد غذایی فاسد و تاریخ مصرف گذشته از این واحدها جمع ‌آوری و معدم شد.
مدیرکل استاندارد کردستان اضافه کرد: با توجه به استفاده مسافران نوروزی از پارک های بازی در فروردین و به منظور اطمینان از عملکرد صحیح و ایمنی تجهیزات بازی، 12 پارک و شهر بازی فعال استان مورد بازرسی قرار گرفت و تذکرات ایمنی لازم به بهره برداران داده شد.

لهونیان به بازرسی از آسانسورهای هتل‌ها و اماکن عمومی در ماه گذشته نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به تعطیلات نوروزی و افزایش استفاده از هتل ها و اماکن عمومی، این اداره کل به همراه شرکت های بازرسی کننده اقدام به بازرسی از 18 آسانسور فعال مراکز ذکر شده کرد و به موارد فاقد تاییدیه برای رفع نقص مهلت داده شد.
وی با اشاره به اینکه کارشناسان استاندارد در این مدت به بازرسی از 11 جایگاه CNG و آزمایشگاه تست هیدرواستاتیک و مراکز باز و بست سیلندر اقدام کردند، افزود: چهار مورد از این جایگاه ها به دلیل نداشتن گواهی ایمنی به بخش حقوقی ارجاع داده شدند.

لهونیان یادآور شد: بازرسی از 19 مرکز عرضه قطعات خودرو بازرسی، کنترل 213 نازل‌ سوخت در سطح استان و آزمون 330 دستگاه وسایل سنجش در مراکز عرضه کالا، از دیگر اقدامات این اداره کل در فروردین امسال بوده است.